Kako konzumerizam utiče na stanje grafičkog dizajna i  njegov razvitak

Vreme čitanja: 4 minuta

U svetu preplavljenom brendovima, reklamama i konstantnim prilivom sadržaja koji se takmiči za našu pažnju, grafički dizajn sve više postaje alat potrošnje.
Ali šta se dešava kada dizajn izgubi svoj glas pod teretom konzumerizma?
 

Dizajn kao sredstvo prodaje

U konzumerističkom sistemu, dizajn se sve češće koristi isključivo za komercijalne ciljeve: da privuče pažnju, klik, i na kraju omogući prodaju.
Vizuelna sredstva - boje, tipografija, kompozicija - postaju oruđa za postizanje KPI-eva, umesto izražavanja ideja ili vrednosti i realnog prikaza kvaliteta proizvoda.

Dizajneri neretko rade u brzim ciklusima, pod pritiskom „viralnosti“ i sa očekivanjem brzih rezultata, što za posledicu ima vizuelnu šablonizaciju. Brendovi liče jedan na drugi, jer je sigurnost postala važnija od autentičnosti, a pomodarstvo bitniji od istinskog kvaliteta.

Kada se dizajn svede na prodajni alat, gubi se njegova kritička, kulturna i društvena dimenzija.
U tom procesu, dizajneri gube prostor za eksperiment, za grešku, za smisao.

Umesto da oblikuju kulturu, oni postaju njeni podizvođači.

Uprkos tome, širom sveta nastaju projekti koji pokazuju kako dizajn može da bude više od marketinga. Evo nekoliko primera koji mogu inspirisati i podstaći nove generacije dizajnera:

Formafantasma - Dizajn kao istraživanje

Multidisciplinarni studio koji koristi dizajn da istraži ekološke i industrijske procese.
Njihov projekat Ore Streams bavi se problematikom elektronskog otpada, pretvarajući temu otpada u vizuelno moćnu priču o resursima i odgovornosti.

Do The Green Thing - Kreativnost u službi održivosti

Platforma koja okuplja umetnike i dizajnere kako bi kreirali postere i obrađivali teme koje promovišu održivo ponašanje. Njihova dela nisu oglasi, već vizuelni pozivi na promenu svakodnevnih navika - od reciklaže, podizanja svesti do smanjenja potrošnje.

Pentagram - Jessica Walsh / &Walsh (SAD) - Vizuelni aktivizam

Jessica Walsh je pokrenula niz kampanja koje direktno komentarišu društvena pitanja, poput mentalnog zdravlja, rodne ravnopravnosti i internet kulture. Kampanja Ladies, Wine & Design pruža prostor ženama u kreativnim industrijama za povezivanje, mentorstvo i osnaživanje.

Šta učimo?

Dizajn ne mora biti isključivo alat za prodaju. On može biti alat za promenu.

Zato je važno da obrazovanje u oblasti dizajna - kao što je ono koje nudimo u Molen akademiji - podstiče studente ne samo da savladaju alate, već da razumeju kontekst.
Da razvijaju kritičko mišljenje. Da dizajn posmatraju kao odgovornost, a ne samo kao uslugu.

Kome služite kada dizajnirate? I šta sve dizajn može da bude, ako mu dozvolimo da govori, a ne samo da prodaje? U vremenu zasićenja, autentičan, promišljen dizajn postaje najvredniji.