TikTok je društvena mreža koja je postala popularna zbog svoje jednostavnosti i kreativnih mogućnosti koje pruža.
Prosečno vreme koje TikTok korisnik dnevno provodi u aplikaciji iznosi oko 52 minuta - što obuhvata oko 52 video zapisa (sa prosečnim trajanjem od 1 minuta). Možemo se složiti da je ovo puno video-zapisa u tako kratkom roku, što samim stvaraocima sadržaja pruža veću šansu za prepoznatljivost.
TikTok je platforma sa 1,2 miliona aktivnih korisnika koji su tu najviše zbog hiper-personalizacije. Proces personalizacije posebno je zastupljen na njihovoj stranici „Za vas“ (FYP), koja nudi i prilagođava sadržaj u skladu sa vašim interesima i navikama.
Iz tog razloga se postavlja pitanje kako TikTok određuje šta će preporučiti svakom korisniku, odnosno - kako funkcioniše TikTok algoritam?
Šta je TikTok algoritam?
Algoritam TikToka predstavlja složeni sistem, odnosno formulu koja određuje koje video zapise će preporučiti svakom korisniku na njegovoj „Za vas“ (FYP) stranici. Tip sadržaja koji ćete videti na svojoj stranici će se vremenom razvijati, u skladu sa tim kako se vaše preference gledanja menjaju.
Tom priliko algoritam vrši analizu različitih segmenata težeći da svakom korisniku omogući personalizovano iskustvo. Cilj je da se korisnicima pruže videozapisi koji će im se najviše svideti.
Iz tog razloga niko od korisnika TikToka neće videti istu kombinaciju video zapisa.
TikTok je takođe uveo funkciju, za svakodnevne korisnike, kako bi pomogao da razumeju zašto su određeni videi preporučeni. U svom feedu "Za vas" (FYP), dodirnite panel za deljenje. Zatim, dodirnite ikonu upitnika pod nazivom "Zašto ovaj video" (Why this video) kako biste dobili jasno objašnjenje zašto je TikTok baš taj video izabrao za vas.
Kako funkcioniše TikTok algoritam?
Kada se video objavi, TikTok ga prikazuje malom broju korisnika. Algoritam meri koliko se vaš video zapis zapravo gleda ali i koliko se lajkuje, komentariše, deli ili preuzima - on se pokreće brzinom angažmana koji prima. Ako video dobije odjednom 20% više lajkova u samo jednom danu, algoritam će taj sadržaj automatski ponuditi većem broju korisnika. U prikazivanju sadržaja većem broju korisnika veliku ulogu igraju i hastag-ovi ali i originalnost sadržaja.
Glavni faktori koji utiču na TikTok-ov algoritam su interakcije korisnika, informacije o video-zapisima i postavke uređaja i naloga.
Interakcija korisnika
Svaku vašu interakciju sa sadržajem u aplikaciji TikTok algoritam beleži i na osnovu toga pravi šemu predloga koji će se pojavljivati na vašoj stranici.
A neke od najznačajnijih interakcija su sledeće:
- Videi koje ste lajkovali ili delili
- Videi koje ste dodali u omiljene
- Videi koje ste označili kao "Nije zainteresovan"
- Videi koje ste prijavili kao neprimerene
- Interesi koje ste izrazili interakcijom sa organskim sadržajem i oglasima
- Nalozi koje pratite
- Komentari koje ste postavili
- Kreatori ili zvukovi koje ste odlučili da sakrijete
- Da li gledate video do kraja
- Sadržaj koji kreirate na svom nalogu
Informacije o videima
TikTok algoritam takođe prikuplja informacije o videima koja tražite putem pretrage. Pre svega se misli na informacije koje uključuju:
- Titlove
- Zvukove
- Hashtage
- Efekte
- Aktuelne teme
Postavke uređaja i naloga
Ova podešavanja TikTok više koristi kada je reč o optimizaciji performansi. Međutim, pošto se zasnivaju na jednokratnim izborima umesto na aktivnim interakcijama, TikTok ih ne smatra toliko relevantnim u ovom slučaju.
Ipak postoje podešavanja uređaja i naloga koja su uključena u TikTok algoritam, a to su:
- Preferencija jezika
- Podešavanje zemlje (odabirom ove opcije prikazivaće vam se sadržaj kreiran od ljudi iz vaše zemlje ili regiona)
- Tip mobilnog uređaja
- Kategorije interesa koje ste odabrali kao novi korisnik
Ako niste zadovoljni preporukama koje dobijate, možete resetovati svoj lični algoritam na sledeći način: profil (profile) > podešavanja i privatnost (settings and privacy) > preferencije sadržaja (content preferences) > osvežite svoju stranicu "Za vas" (refresh your For you Feed).
Šta nije uključeno u TikTok algoritam?
Kako bismo doprineli da naš sadržaj postane „viralan“, u jednakoj meri je bitno obratiti pažnju na to šta algoritam TikToka ne uzima u obzir prilikom analize.
To podrazumeva:
- Duplirani sadržaj
- Sadržaj koji ste već videli
- Sadržaj koji algoritam označava kao spam
- Potencijalno uznemirujuć sadržaj
Broj pratilaca takođe predstavlja ključni faktor koji TikTok ne uzima u obzir prilikom analize. Ovaj podatak je jako značajan za sve one korisnike koji su novi na ovoj aplikaciji ili koji još nisu izgradili svoju bazu korisnika. Iz tog razloga, svako može imati uspeh na ovoj platformi.
Ako ste zainteresovani da saznate još više o specifičnosti algoritma i uoptrebi TikTok-a za promociju, možete posetiti naš TikTok masterclass.
Saveti za privlačenje TikTok algoritma - kako napraviti viralan sadržaj?
Aktivni nalozi privlače mnogo pažnje jer stalno proizvode sadržaj, što ih čini češće vidljivim nasumičnim korisnicima.
Kontinuirano kreiranje videa povećava vaše šanse za viralnost na TikToku.
Zanimljivo je da, kada jedan od vaših videa postane viralan, cela vaša stranica može postati popularna na TikToku. Taj trenutak treba iskoristiti ako želite da steknete pratioce ili promovišete svoj biznis. Na vama je da postavite svoj cilj. Ali pre svega, kreirajte personalizovane i autentične video materijale i izbegavajte kopiranje tuđih ideja.
U nastavku ćemo dati nekoliko ključnih saveta kako da osigurate da vaši videi dobiju pažnju:
Pronađite svoju subkulturu
Subkulture predstavljaju specifične grupe korisnika koje dele zajedničke interese, stilove ili način izražavanja. One mogu da obuhvataju različite teme kao što su moda, hrana, muzika, umetnost ali i specifični trendovi i izazovi.
Oni najčešće imaju svoje jedinstvene hastag-ove, zvukove ili stilove videa na osnovu čega se međusobno prepoznaju. Ove subkulture doprinose raznolikosti sadržaja na platformi i omogućavaju korisnicima da pronađu zajednice sa sličnim interesima, čime se stvara osećaj pripadnosti i zajedništva.
Optimizujte za pretragu
Onoliko koliko su važni hastag-ovi, u jednakoj meri su značajne i ključne reči. Prilikom korišćenja ključnih reči, koje su u trendu, kao inspiraciju za vaš sadržaj ili prilikom kreiranja sadržaja sa popularnim ključnim rečima osiguravate da vaši videi budu prikazani publici koja je zainteresovana za vaše teme.
TikTok podržava natpise maksimalne dužine i do 2 200 karaktera, što omogućava dovoljno prostora za rad. Treba imati u vidu da natpis nije jedino mesto gde se mogu primeniti ključne reči. TikTok ih takođe prepoznaje i iz vašeg glasovnog komentara ili tekstualnog preklapanja.
TikTok SEO je ključan za to da algoritmu pokaže o čemu se radi u vašem sadržaju i na taj način omogući zaintereovanim korisnicima da ga pronađu.
Objavljujte u pravo vreme za svoju publiku
Postoji nekoliko načina da saznate kada je vaša publika najaktivnija na aplikaciji:
- TikTok analitika - u odeljku analitika na vašem profilu možete dobiti najveći broj informacija o tome kada je pravo vreme da objavite vaš sadržaj (profil (profile) > TikTok studio > analitika (analytics).
- Pored analitike na vašem nalogu, možete koristiti i neke od alata za analitiku kao što su Hootsuite Best Time to Publis, Mavekite i Sked Social.
Koristite hastag-ove
Kao što smo već rekli, za okupljanje oko naše ciljne grupe izuzetno je bitna upotreba ključnih hastag-ova. # će vam pomoći da završite na FYP vaše relevantne publike. Trudite se da koristite lokalne, dok se savetuje izbegavanje generičkih hastagova.
Obratite pažnju na hashtagove koji se odnose na izazove. Oni su dobar način da dobijete nove ideje za sadržaj.
Koristite uvek popularne pesme
Zvuci su veliki deo TikTok kulture. Mnogi koriste pesme za svoja videa iako u njima ne proizvode nikakve pokrete. Razlog leži u tome što algoritam prepoznaje popularne pesme i omogućava „probijanje“ sadržaja među popularna videa. Upotreba popularnih zvukova ili pesama može biti sjajan način za povećanje angažmana. Čak 2/3 korisnika više preferira videa brendova koji koriste u kreiranju sadržaja popularne pesme, od onih koji ih izbegavaju.
Povežite se sa ostalim TikTok korisnicima
Bilo da ste pojedinačni kreator sadržaja ili brend, TikTok preporučuje strategiju „reakcija, odgovora i remiksa“ za maksimalni angažman. Dueti, Stitch i video odgovori na komentare su odlični načini za angažovanje u okviru ove strategije. Interakcija sa drugim korisnicima je siguran način za izgradnju uspeha.
Koristite nove funkcije i budite zanimljivi i zabavni
Jedan siguran način da se istaknete iz gomile je da budete prvi koji će usvojiti nove funkcije na TikToku.
Neke od novina na TikToku u poslednjih 6 meseci su:
- TikTok Shops: omogućavanje prodaju proizvoda direktno unutar aplikacije.
- TikTok Pulse: omogućava brendovima da se oglašavaju pored najpopularnijih sadržaja, pružajući veću vidljivost i angažman.
- Video dužine do 10 minuta.
- Upotreba AI u kreiranju.
- Funkcije za dodavanje poziva na akciju: omogućava korisnicima da dodaju direktne linkove u svoje videa, olakšavajući interakciju i angažman.